پلیمرها جایگزین مواد معدنی و فلزی

پلیمرها جایگزین مواد معدنی و فلزی

پلیمرها جایگزین مواد معدنی و فلزی

احتمالا خیلی از افراد در جامعه اطلاع چندانی از پلیمرها ندارند. با این وجود مصرف پلیمرها روز به روز در حال افزایش است و درصنایع مختلف به وفور استفاده میشود. در این مقاله به اختصار میخواهیم درباره اینکه چرا پلیمرها جایگزین مواد معدنی و فلزی شده اند صحبت کنیم.

 در سالهای نه چندان دور سپر اکثر اتوموبیل ها از فلز، صندلی  آنها از چرم طبیعی و داشبورد آنها از چوب ساخته میشد. همچنین لوازم خانگی و انواع کالا های مورد استفاده در جامعه از چوب، فلز، چرم طبیعی و مواد معدنی دیگر ساخته میشد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و مزیتهای قابلِ توجه پلیمر ها، این محصولات به راحتی و با قیمت مناسب در اختیار تولید کنندگان محصولات مختلف قرار گرفت و آنها نیز پلیمرها را در تولیدات خود استقاده کردند. در حال حاضر ماده اولیه سپر اکثر اتومبیل ها پلیمری است و همچنین روکش صندلی که در اتومبیل ها، ادراه جات و مکان های دیگر مورد استفاده قرار میگیرند پلیمری هستند. لوازم خانگی بسیار زیادی را میتوان مشاهده کرد که درساخت بدنه و قسمت های دیگر آن از مواد پلیمری استفاده میشود.

اما این افزایش استفاده از مواد پلیمری به چه دلایلی رخ داده است در زیر به چند مورد از این علت ها اشاره میکنیم:

  • خواص مکانیکی خوب و متنوع پلیمرها
  • دانسیته ی پایین پلیمرها
  • قیمت مناسب پلیمرها
  • دسترسی آسان و با قیمت مناسب به انواع پلیمر ها مخصوصا در کشور ایران و با توجه به منابع عظیم نفتی و فعالیت پالایشگاها در اقصی نقاط کشور

این دلایل و تفاوت هزینه های استخراج مواد معدنی، باعث شده است که مواد پلیمری عملا جایگزین مناسبی برای مواد فلزی و ترکیبات معدنی باشد.

یکی از علت های بنیادین استفاده های متنوع از پلیمرها خواص مکانیکی آنها و دانسیته ی پایین آنها در مقایسه با فلزات و ترکیبات معدنی سنگین باشند.

بین کاربرد پلیمرها و خواص مکانیکی آنها ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد، به گونه ای که میتوان گفت عملا این خواص پلیمر ها هستند که کاربرد آنها را تعیین میکنند.

در مقاله های بعدی به بررسی ساختار و خواص مکانیکی پلیمر ها خواهیم پرداخت.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر