رزین پلی استر غیر اشباع

رزین پلی استر غیر اشباع

رزین پلی استر غیر اشباع

رزین پلی استر غیر اشباع چیست؟

رزین پلی استر غیر اشباع (که بیشتر به آن “رزین پلی استر” یا “رزین فایبرگلاس” گفته می شود) یک پلیمر است. استفاده از آن ساده بوده و با کاربردهای فراوان، در بسیاری از برنامه ها جز اصلی به شمار میرود.

همانطور که این مقاله به طور خلاصه توضیح می دهد، از رزین پلی استر در بسیاری از صنایع، از ساخت و ساز گرفته تا هوا فضا، استفاده شده است. با ارائه خواص فیزیکی و شیمیایی باورنکردنی، در مقایسه با سایر رزین ها مانند اپوکسی ها و یورتان ها نیز نسبتاً ارزان است، با این وجود عملکرد بسیار مشابه – اگر نه برتر – را در چندین نمونه ارائه می دهد.

اصطلاح “رزین پلی استر” تا حد زیادی به “رزین پلی استر غیر اشباع” اشاره دارد مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد.

پلیمر چیست؟

پلیمرها تعداد زیادی واحد از چند نوع را تشکیل می دهند. این واحدها شامل اتم هایی هستند که بخش هایی از پلیمر را تشکیل می دهند. پلیمریزاسیون دو مونومر، ساختار هر ماکرومولکول شامل واحدهای هر دو مونومر است. به چنین پلیمری کوپلیمر گفته می شود، در آنجا سنتز آن کوپلیمریزاسیون نامیده می شود.

انواع اصلی رزین پلی استر کدامند؟

رزین پلی استر غیر اشباع

چهار نوع اصلی از رزین های پلی استر موجود است. اینها به چهار دسته عمده رزین تقسیم می شوند: وینیل استر، الكید، پلی استر اشباع و پلی استر غیر اشباع.

رزین پلی استر یک عنصر حیاتی در پیشرفت بخش های مختلف در طول قرن 20 و قرن 21 است. رزین های پلی استر غیر اشباع در سطح جهان به عنوان یکی از محبوب ترین رزین های ترموست قرار دارند. بیش از 2 میلیون تن رزین های پلی استر غیر اشباع برای سقف های مسطح، لوله ها، مخازن ذخیره سازی و سایر پوشش های ضد آب و همچنین اجزای با مشخصات بالا برای ساخت و ساز، صنایع دریایی، هوا فضا و صنایع خودرو استفاده می شود.

رزین های پلی استر غیر اشباع دارای پایداری حرارتی و گرمائی بالا، جمع شدگی کم و مقاومت مکانیکی خوبی در صورت ترکیب با الیاف شیشه برای ایجاد ساختارهای ترکیبی هستند.

این مقاله به توصیف علم، کاربردها، خصوصیات و اندازه بازار بازار جهانی رزین پلی استر می پردازد.

انواع رزین های پلی استر غیراشباع

یکی از مزایای رزین پلی استر به عنوان ماده ای سازنده در ساختارهای کامپوزیتی مانند مراکز فایبرگلاس بر توانایی تنظیم مواد تشکیل دهنده آن متناسب با ویژگی خاص آن است. بر اساس خواص آنها، رزین پلی استر غیر اشباع را می توان به عنوان یک یا چند مورد زیر طبقه بندی کرد:

1. رزین پلی استر انعطاف پذیر

رزین های پلی استر انعطاف پذیر برای کاربردهای ساختاری که به درجه ای از حرکت نیاز دارند ترجیح داده می شوند. این پلی استرهای انعطاف پذیر عمدتاً با کشیدگی زیاد در هنگام شکست، استحکام رانش با درجه مقاومت مناسب تعریف می شوند. آنها از طریق پلیمریزاسیون چگالشی اسید دودویی یا انیدرید و الکل دی هیدریک تهیه می شوند و سپس به وسیله یک رقیق کننده رقیق می شوند.

2. رزین پلی استر مقاوم در برابر مواد شیمیایی

در حالی که رزین های پلی استر غیر اشباع مقاومت شیمیایی بسیار خوبی در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی دارند، تلاش برای افزایش مقاومت شیمیایی با اصلاح ترکیب رزین گزارش شده است.

3. رزین پلی استر تخصصی

رزین های پلی استر با کیفیت، با سفارش بیشتر نیز از تولید کنندگان متخصص در دسترس هستند. اینها ممکن است برخی از مشخصات این بخش را در بر بگیرند، یا می توانند به موادی که در طول تولید رزین استفاده می شود اشاره کنند.

4. رزین پلی استر با کاربرد عمومی

رزین های پلی استر برای اهداف عمومی رزینی در سطح صنعت است که معمولاً برای ساخت و ساز (سقف تخت، ناودان و غیره) و عایق رطوبتی ضد آب (استخر و روکش آب) و تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد.

5. رزین پلی استر مقاوم در برابر سایش

بسیاری از برنامه های کاربردی که به مواد مبتنی بر رزین پلی استر نیاز دارند، از طریق سایش سطح، دچار فرسودگی بالا می شوند. به همین ترتیب، رزین پلی استر غیر اشباع مقاوم در برابر سایش گزارش شده است. این موارد کاربردهای صنعتی بسیاری دارند و برای ورقه های الیاف شیشه به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته اند.

6. رزین پلی استر مقاوم در برابر برق

مقاومت الکتریکی در رزین پلی استر غیراشباع کاربردهای زیادی دارد. یک نمونه از مواد پرکننده بر پایه رس حاوی رزین پلی استر، خصوصیات عایق الکتریکی بالاتری را نشان داد. مقاومت الکتریکی نیز در الیاف شیشه مورد مطالعه قرار گرفته است، جایی که نشان داده شد مقاومت الکتریکی با افزایش دما کاهش می یابد اما با افزایش ترکیب الیاف شیشه افزایش می یابد.

7. رزین پلی استر مقاوم در برابر آتش

فرم های مقاوم در برابر آتش از رزین پلی استر را می توان با افزودن مواد افزودنی فرموله کرد. این افزودنی ها بر روی اسیدهای دیابازیک هالوژنه متمرکز هستند. این رزین ها معمولاً در کابینت های بخار و برای سازه های پر خطر مانند تابلوهای ساختمان، تجهیزات نظامی و الکتریکی استفاده می شوند. گزینه های مبتنی بر زیست نیز در نظر گرفته شده است.

8. رزین پلی استر سازگار با آب آشامیدنی

رزین ها، مانند سایر پوشش ها و روکش ها، می توانند تجزیه شده و به آبهای اطراف برسند. این می تواند باعث آلودگی آب آشامیدنی شود و زندگی آبزیان را تحت تأثیر قرار دهد. در انگلستان، این امر توسط طرح مشاوره ای تنظیمات آب (طرح مشاوره ای تنظیمات آب) نظارت می شود. رزین پلی استر اشباع نشده سازگار با طرح مشاوره تنظیمات آب به صورت آنلاین در دسترس است.

خواص رزین پلی استر غیراشباع

مونومر رزین پلی استر

رزین پلی استر چه شکل و بویی دارد؟

رزین پلی استر غیر اشباع در حالت غیر کالیز نشده و غیرشیمی خود، مایعی صورتی و عمدتا شفاف است که چسبناک و بسیار چسبناک است. بوی تند و شدیدی دارد که پس از بهبود از بین می رود.

رزین درمان شده و نشده

مایع (درمان نشده)

 • تراکم – 1.2 – 1.5 کیلوگرم در متر مکعب
 • ویسکوزیته های مختلف از 4.5 s تا 300-500 mPa.s و 2300 – 2400 mPa.s
 • انبساط حرارتی خطی از 100-200 − 10-6 (K − 1) است.
0٪ محتوای شیشه پخته شده (غیر مسلح، غیر مایع)
 • قدرت در واحد وزن – 1.1 مگاپاسکال بر کیلوگرم
 • مقاومت خمشی – 130 مگاپاسکال
 • مدول الکترونیکی – 3300 مگاپاسکال
 • مقاومت کششی – 75 مگاپاسکال

مزایای رزین پلی استر غیراشباع چیست؟

رزین پلی استر دارای طیف وسیعی از ویژگی ها است که مزایای بسیاری از کاربردها محسوب می شود:

 • مقاومت کافی در برابر آب و انواع مواد شیمیایی

این محصول از دوام عالی و طولانی مدت در برابر آب برخوردار است، زیرا در صنعت دریایی برای ساخت قایق و به عنوان یک سیستم ضد آب برای محافظت از ساختارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین مقاومت شیمیایی استثنایی در برابر طیف وسیعی از مواد، از اسید سولفوریک گرفته تا روغن گیاهی، ایجاد می کند که در بسیاری از سیستم های پوشش و پوشش رزین مورد نظر است. برخی از این ویژگی های مقاومت شیمیایی در زیر خلاصه می شود:

سطح مقاومت
اسید را رقیق کنید +++
مواد قلیایی را رقیق کنید +++
روغن و گریس ++
هیدروکربنهای آلیفاتیک +
هیدروکربن های معطر +
الکل ها +++

کلید مقاومت: (+ ضعیف)، (++ متوسط)، (+++ خوب)، (++++ بسیار خوب)

 • مقاومت کافی در برابر شرایط جوی و پیری.

رزین پلی استر غیر اشباع به خوبی در برابر شرایط شدید آب و هوایی مانند برف، یخ، باد شدید، باران و همچنین درجه حرارت بالا و اشعه ماورا UV بنفش مقاومت می کند.

 • کم هزینه

نسبتاً ارزان تر از اکثر رزین های موجود در بازار است – تا 5 برابر.

 • مشخصات فیزیکی

این رزین ها همچنین دارای خواص قابل اجرا و نتیجه هستند که آنها را بسیار قابل سازه در برابر ساختارهای ترکیبی مانند فایبرگلاس می کند.

 • ویسکوزیته کم – این باعث می شود که هر کامپوزیت در هنگام لمینیت به راحتی شکل بگیرد
 • زمان کوتاه شدن پخت (کمتر از 12 تا 24 ساعت)
 • پلی استرها تا دمای 80 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.
 • انعطاف پذیری خوب پس از درمان – این ماده را به ماده ای عالی برای ساختارهای ترکیبی مانند فایبرگلاس (GRP) تبدیل می کند.

ظرفیت طویل شدن بسیار خوب است. هنگامی که در کامپوزیت ها استفاده می شود، ساختاری ایجاد می شود که 3 برابر انعطاف پذیرتر از ساختار فیبر کربن است.

 • قابلیت رطوبت بالا

پلی استرها از رطوبت خوبی به الیاف شیشه برخوردار هستند و باعث ایجاد سهولت ترکیبات جدید می شوند.

 • انقباض نسبتاً کم در دوره پخت بین 4-8٪

میزان انقباض رزین های پلی استر معمولاً 4-8٪ در حین عمل آوری است اما در شرایط خاص می تواند حتی کمتر باشد، از تطابق مناسب در کاربردهای ساختاری اطمینان حاصل کند.

 • انبساط حرارتی خطی از 100-200 − 10 − 6 (K – 1) است.

مضرات رزین پلی استر چیست؟

در مقایسه با سایر رزین ها و سیستم های مبتنی بر رزین، رزین پلی استر محدودیت هایی دارد که در شرایط خاص می تواند به عنوان ضرر تلقی شود:

 • خواص مکانیکی پایین: در مقایسه با رزین اپوکسی، به عنوان مثال، رزین پلی استر غیراشباع انعطاف پذیرتر اما سخت تر است.
 • جمع شدگی بالاتر – اگرچه با افزودن اجزای ترموپلاستیک می توان این حالت را کاهش داد
 • بوی استایرن شدید
 • مخلوط کردن کمی دشوارتر از رزین های دیگر، مانند اپوکسی دو بخشی است
 • خطر ایمنی

مانند هر رزین، این امر به طبیعت سمی دودهای آن و به ویژه کاتالیزور آن، متیل اتیل کتون پراکسید اشاره دارد، در صورت عدم استفاده از حفاظت مناسب، خطر ایمنی ایجاد می کند. برای کاهش این خطرات نیز می توان از رزین بازدارنده شعله استفاده کرد.

 • برای چسباندن بسیاری از بسترها مانند فولاد مناسب نیست مگر اینکه از آغازگر استفاده شود
 • بر اساس وزن بر اساس وزن، رزین پخت شده به اندازه رزین اپوکسی قوی نیست
 • پسماند: سالانه مقادیر زیادی از کامپوزیت های پایه رزین پلی استر به محل دفن زباله ارسال می شود و این تعداد در حال افزایش است. گفته شد، تلاش هایی برای بازیافت چنین مواردی انجام شده است، از بازیابی کاتالیزور گرفته تا استفاده از تخریب گلیکول.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر