خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر فاکتورهای ساختاری بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر فاکتورهای ساختاری بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها

به هرمیزان که وزن مولکولی بیشتر شود، باعث افزایش خواص میشود. اما از طرف دیگر هرچقدر وزن مولکولی بیشتر شود، تعداد گروههای انتهای زنجیر کمتر میشود و در نتیجه سختی پلیمر بیشتر میشود. به همین علت افزایش دمای انتقال شیشه ای را مشاهده میکنیم. برای ارتباط دمای انتقال با وزن مولکولی رابطه ی تجربی به شرح زیر موجود است:

در این رابطه دمای انتقال برابر است با دمای انتقال شیشه ای در وزن مولکولی بینهایت منهای یک ثابت تقسیم بر وزن مولکولی

دراین رابطه هر چقدر وزن مولکولی افزایش پیدا کند، پارامتر سمت راست کاهش میابد و در نهایت دمای انتقال شیشه افزایش میابد. حداکثر تاثیر وزن مولکولی بر دمای انتقال هم تا 20 درجه است.

وزن مولکولی یک پارامتر موثر در خواص مکانیکی پلیمر است و هر چقدر وزن مولکولی افزایش پیدا کند، خواص مکانیکی هم افزایش میابد. با همین استدلال پس انتظار داریم که افزایش وزن مولکولی که باعث افزایش استحکام پلیمر میشود، دمای انتقال راهم افزایش بدهد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری