خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر فاکتورهای ساختاری بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر فاکتورهای ساختاری بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها

به هرمیزان که وزن مولکولی بیشتر شود، باعث افزایش خواص میشود. اما از طرف دیگر هرچقدر وزن مولکولی بیشتر شود، تعداد گروههای انتهای زنجیر کمتر میشود و در نتیجه سختی پلیمر بیشتر میشود. به همین علت افزایش دمای انتقال شیشه ای را مشاهده میکنیم. برای ارتباط دمای انتقال با وزن مولکولی رابطه ی تجربی به شرح زیر موجود است:

در این رابطه دمای انتقال برابر است با دمای انتقال شیشه ای در وزن مولکولی بینهایت منهای یک ثابت تقسیم بر وزن مولکولی

دراین رابطه هر چقدر وزن مولکولی افزایش پیدا کند، پارامتر سمت راست کاهش میابد و در نهایت دمای انتقال شیشه افزایش میابد. حداکثر تاثیر وزن مولکولی بر دمای انتقال هم تا 20 درجه است.

وزن مولکولی یک پارامتر موثر در خواص مکانیکی پلیمر است و هر چقدر وزن مولکولی افزایش پیدا کند، خواص مکانیکی هم افزایش میابد. با همین استدلال پس انتظار داریم که افزایش وزن مولکولی که باعث افزایش استحکام پلیمر میشود، دمای انتقال راهم افزایش بدهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر