پلیمر چیست ؟

پلیمر چیست ؟

پلیمر چیست ؟

جهان امروز را بدون پلیمر نمیتوان تصور کرد. بسیاری از کالاهایی که ما در طول روز با آنها سرو کاری داریم پلیمری هستند و یا در قسمتی از قطعات آنها پلیمری استفاده شده است، در چند دقیقه گذشته شما حداقل با یک محصول پلیمری در تماس بوده اید و یا آن را در اطراف خود دیده اید. گوشی تلفن همراه ، بطری آبی که در نزدیک شماست، کیبوردی که با آن تایپ میکنیم ظروف غذا، وسایل اسباب بازی، لوازم خانگی، ابزار آلات ساختمانی و بسیاری دیگر از لوازم که هرکدام به نوعی یکی از نیازهای ما را مرتفع میکنند.

پلیمر یک کلمه یونانی است که از دو بخش (polys) به معنای بسیار، چند، زیاد و (meros) به معنی قسمت، واحد، پاره، و یا قطعه ساخته شده است. پلیمر یا بسپار دسته ای از درشت مولکولها هستند درشت مولکول یا ماکرو مولکول به مولکولی گفته میشود که از نظر تعداد اتمهای تشکیل دهنده، جرم مولکولی و جرم مولکولی نسبی و وزن مولکولی دارای مقادیر بالایی باشند در مقابل درشت مولکولها ریز مولکولها هستند.

قابلیت پلیمر ها:

در واقع پلیمرها موادی هستند که از زنجیره های تکراری و طولانی درشت مولکولها ساخته شده اند. با توجه به نحوه پیوند مولکولها همچنین نوع مولکولهای در یک پلیمر آنها دارای خواص مختلف و منحصر به فردی خواهند داشت که با یکدیگر متمایز است. به عنوان مثال لاستیک و پلی استر از جمله پلیمرهایی هستند که قابلیت کششی و ارتجاعی دارند و اپوکسی ها و شیشه ها از جمله پلیمرهایی هستند که سختی و سفتی جزو خواص مکانیکی آنها است.

تعریف پلیمر ها:

در واقع پلیمرها موادی هستند که از زنجیره های تکراری و طولانی مولکول ها ساخته شده اند. این مواد بسته به نوع مولکولهای پیوندی و نحوه پیوند آنها، دارای خواص منحصر به فردی هستند. برخی از پلیمرها مانند لاستیک و پلی استر خم و کشش دارند. برخی دیگر مانند اپوکسی ها و شیشه ها سخت و سفت و سخت هستند.

معمولا ما در ذهن خود مواد پلاستیکی را که جزو پلیمرهای مصنوعی است به عنوان پلیمر میشناسیم، اما در طبیعت و به وفور میتوانیم انواع پلیمرهای طبیعی را نیز مشاهده کنیم. پروتئین ها، پلیمرهای طبیعی هستند که از اسید آمینه تشکیل شده اند.

پس میتوان پلیمرها را از نظر ساختاری به دو گروه تقسیم کرد:

پلیمر طبیعی

همانند چوب، رزین پروتئین ها

پلیمر مصنوعی

همانند پلاستیکها، الیاف مصنوعی، چسب ها، شیشه، چینی

هرمان استاو دینگر را به عنوان پدر توسعه مدرن پلیمرها می شناسند . طبق گفته ی انجمن شیمی آمریکا ( ACS ) او از دو اصطلاح پلیمریزاسیون ( polymerization ) و ماکرو مولکولها ( macromolecules ) برای فهم بیشتر پلیمرها استفاده کرد و به علت فعالیتهای علمی خود در سال 1953 موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

پلیمریزاسیون واکنشی شیمیای است که در آن پلیمرهای مصنوعی با استفاده از مونومرها ساخته میشود .

منابع:

ویکی پدیا فارسی  ویکی پدیا انگلیسی  انجمن شیمی آمریکا  علم زندگی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر