رزین فایبرگلاس چه کاربردی دارد؟

رزین فایبرگلاس چه کاربردی دارد؟

کاربرد رزین فایبرگلاس

امروزه با رونق گرفتن صنایع شیمیایی، استفاده از رزین و رزول به طرز ویژه ای افزایش داشته است، به وطوری که نقش رزین در خیلی از صنایع مانند: مجسمه سازی، ورق فایبر گلاس، وان و زیر دوشی و … پر رنگ شده و کاربرد فراوانی دارد. رزین فایبرگلاس نیز یکی از این دسته از رزین ها میباشد.

رزین فایبرگلاس چیست؟

رزین فایبرگلاس ماده ای مصنوعی است که با ترکیب الکل ها و اسیدهای آلی تولید می شود. رزین را می توان به اشکال مختلف تهیه کرد. آنها می توانند به ژل، فیلم و مایعات تبدیل شوند. رزین های فایبرگلاس به طور کلی رزین های پلی استر هستند و از آنها برای اهداف مختلف استفاده می شود. آنها عمدتا به عنوان مواد ریخته گری، پر کردن چوب، چسب و برای تعمیرات اتوماتیک استفاده می شوند. خاصیت چسبندگی و دوام بسیار عالی این رزین ها، آنها را به یک ماده ساختمانی بسیار مفید تبدیل کرده است. می توان از این رزین ها برای چسباندن موادی با خصوصیات مختلف استفاده کرد. در اینجا چهار مورد از بهترین کاربردهای رزین فایبرگلاس آورده شده است.

1.مصالح ساختمانی

ساختارهای پیش ساخته معمولاً با استفاده از رزین فایبرگلاس ساخته می شوند. به عنوان مثال، رزین های اکریلیک و فایبرگلاس برای تولید غرفه های پیش ساخته دوش استفاده می شود. سایر مصالح ساختمانی و لوازم جانبی اغلب با روکشی از این رزین تهیه می شوند. علاوه بر این، بسیاری از مواد تزئینی و سازه ها مانند ستون ها و سقف های کاذب نیز ممکن است از رزین های فایبرگلاس استفاده کنند. از آنجا که این رزین ها هم محکم و هم ضد آب و هوا هستند، اغلب از آنها در مصالح ساختمانی که برای نمای خارجی ساختمان طراحی شده استفاده می شود.

2. قطعات و لوازم یدکی خودرو

هواپیماها و ناوهای کوچک و متوسط از اجزای ساخته شده از رزین فایبرگلاس استفاده می کنند. این رزین سبک است و بنابراین برای استفاده در هواپیما بسیار عالی است. در تابلوهای بدنه خودروها، هواپیماها و قایق ها نیز از رزین های فایبرگلاس استفاده شده است. با این حال، در چند وقت اخیر مشخص شده است که این رزین آب قابل توجهی را جذب می کند و بنابراین اکنون برای استفاده در قایق ها ناامن تلقی می شود.

از این رزین همچنین می توان برای ساختن رنگ هایی استفاده کرد که برای پوشش سازه های فولادی استفاده می شود تا تمایل آنها به خوردگی کاهش یابد.

3. مواد بسته بندی

چمدان ها و مواد بسته بندی که دارای ضلع های سخت هستند، اغلب از این رزین استفاده می کنند. این رزین ها ریخته می شوند و سپس با پارچه، چرم، چوب یا سایر مواد مورد استفاده در ساخت مواد بسته بندی تقویت می شوند. از آنجا که رزین فایبرگلاس به صورت فرم شفاف باقی مانده است، می توان آن را به ورق تبدیل و برای بسته بندی مواد نیز استفاده کرد. در نتیجه پیشرفت در فناوری مربوط به آب بندی حرارتی و بسته بندی وکیوم، روش های بسته بندی شامل استفاده از رزین فایبرگلاس برای بسته بندی در مقیاس بسیار بزرگتر استفاده شد. از آنجا که رزین فایبرگلاس به عنوان ماده بسته بندی ایده آل است، اکنون از آن برای تولید چمدان و کیف های مسافرتی سنگین نیز استفاده می شود.

4. مبلمان

از آنجا که این رزین سبک، بادوام و ضد آب است، برای ساخت مبلمان سبک و سبک به ویژه مبلمان قابل استفاده در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. این رزین ایده آل برای ساخت مبلمان پاسیو است که باید در هر شرایط آب و هوایی نگهداری شود. علاوه بر این، مبلمان ساخته شده با رزین فایبرگلاس نیز ارزان نیستند. همچنین ممکن است از این رزین در داخل ماشین های لباسشویی و ماشین های ظرفشویی استفاده شود تا وسایل را ببندد و از داخل آن را ضد آب نگه دارد.

کاربرد های دیگر فایبرگلاس

جدا از موارد ذکر شده، از رزین های فایبرگلاس در ساخت ورق های موج دار، مواد ریخته گری و قالب، سنگ مرمر مصنوعی و کشت شده، سیم پیچ رشته، پوشش مقاوم در برابر خوردگی، پوشش های مقاوم در برابر هوا، مخازن ذخیره سازی، درها و پنجره ها نیز استفاده می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر