کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت ها موادی سبک، مقاوم دربرابر خوردگی و ضربه ، دارای مقاومت خستگی عالی، مستحکم و با دوام هستند و به روشهای مختلفی قابل تبدیل به یک قطعه یا محصول میباشند.

صنایع مرتبط:

 1. لوله و اتصالات
 2. صنعت خودرو
 3. صنعت ساختمان
 4. صنعت هوافضا
 5. صنایع تفریحی و ورزشی
 6. صنایع دریایی
 7. صنعت ریلی
 8. صنایع گرمایشی و سرمایشی
 9. صنعت دکوراتیو
 10. پالتروژن
 11. SMC , BMC
 12. RTM
 13. ماستیک سازی
 14. دکمه سازی و ……

آمار مصرف کننده بتفکیک قاره ها (آمارسال 2004) :

 • آمریکای شمالی 40%
 • اروپا 35%
 • آسیا و اقیانوسیه 22%
 • سایر مناطق 3%

تعریف کامپوزیت (Composite):

مرکب از دو یا چند جزء مشخص را میتوان کامپوزیت در نظر گرفت درصورتی که فازها و مواد تشکیل دهنده خواص متفاوتی با همدیگر دارند اما برآیند آن یک ترکیبی کامپوزیتی با خواص بالاست. در مقیاس ماکروسکوپیک ، یک مخلوط فیزیکی از دویا چند ماده مختلف را که این مواد مشخصات فیزیکی و شیمیایی خودرا حفظ کرده اند و مرز مشخصی با یکدیگر تشکیل دهند کامپوزیت نامیده میشوند.

یک کامپوزیت دارای  یک یا چند فاز غیر پیوسته در یک فاز پیوسته است. فاز غیر پیوسته معمولا سخت تر و قوی تر از فاز پیوسته است لذا به آن فاز تقویت کننده می گویند. تقویت کننده ها  اشکال گوناگونی دارند همانند ذره ای (particle) ، پولکی (flake)، لیفی و صفحه ای (Lamina)، …

فاز پیوسته زمینه (Matrix) نامیده میشوند..

درکامپوزیتها فاز پیوسته، غیرپیوسته و فصل مشترک (interface) بین این دوفاز وجود دارد که تعیین کننده خواص و رفتار کامپوزیت میباشد.

چوب یک کامپوزیت طبیعی است که الیاف سلولز بصورت لیفی در زمینه لیگنین قرار گرفته است. از دیگر نمونه های کامپوزیتهای طبیعی میتوان به استخوان و دندان اشاره کرد که در آن کریستالهای معدنی سخت در زمینه نرم کلاژن پخش شده است.

طبقه بندی: (جهت آشنایی بیشتر با مصرف کننده های پلی استر)

کامپوزیت

طبقه بندی بر اساس نوع زمینه (ماتریکس):

کامپوزیت

الیاف مورد استفاده:

 1. الیاف شیشه
 2. الیاف کربن یا گرافیت
 3. الیاف آرامید
 4. الیاف طبیعی
 5. سایر الیاف ( آزبست ، بازالت ، بر، پلی اتیلن)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر