تاثیر وزن مولکولی بر خواص مکانیکی مولکولها

تاثیر وزن مولکولی بر خواص مکانیکی مولکولها

تاثیر وزن مولکولی بر خواص مکانیکی مولکول ها

  • افزایش وزن مولکولی پلیمرها

افزایش تاثیر وزن مولکولی پلیمرها باعث افزایش باعث استحکامِ مکانیکی پلیمرها میشود. این مشخصه در پلیمرهای مختلف یکسان است. اما باید توجه داشت پلیمرهای مختلف در وزن های مولکولی مختلف میتوانند خواص مولکولی متفاوتی داشته باشند. برای مثال در پلی پروپلین و نایلون 66 مشاهده میشود که با افزایش وزن مولکولی، خواص مکانیکی آنها هم افزایش میابد، اما همینطور مشاهده میشود که در یک وزن مولکولی مشخص نایلون 66 دارای خواص مکانیکی بهتری به نسبت پلی پروپیلن است. به این علت که زنجیرهایی نایلون 66 دارای ساختای محکم تری به نسبت پلی پروپیلن هستند.

  • توزیع وزن مولکولی پلیمر

هرچقدر توزیع وزن مولکولی باریک تر باشد باعث افزایش سختی و استحکام و کاهش انعطاف پلیمر میشود. به عبارت دیگر هر چقدر PDI کمتر باشد و منحنی توزیع وزن مولکولی پلیمری شارپ تر و تیز تر باشد نشان دهنده توزیع وزن مولکولی کمتر و در نهایت خواص مکانیکی بهتر پلیمر است. اما هرچقدر توزیع وزن مولکولی پهن تر باشد، نشان دهنده  این است که زنجیرهای کوچک تر هم در لا به لای زنجیرهای بزرگ تر وجود دارند و نقش الاستی سایزر و روان کننده را برای زنجیرها بازی میکنند و این باعث نرم شدن ساختار پلیمر نهایی میشود.

  • زنجیرهای کوتاه تر و بلندتر پلیمر

همانطور که در منحنی بالا مشاهده میشود دست یابی به یک حداقل خواص مکانیکی نیازمند یک حداقل وزن مولکولی است، یعنی پلیمرها در وزن مولکولی خیلی پایین نمیتوانند خواص مکانیکی مطلوبی بدهند. به همین علت ما در فرایند تولید پلیمرها نیازمند کنترل وزن مولکولی هستیم تابه یک حداقل وزن مولکولی دست پیدا کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر