سینتیک تبلور

سینتیک تبلور

سینتیک تبلور

طی سینتیک تبلور، ابتدا مرحله ی هسته گذاری انجام میشود و پس از آن نواحی کریستالی حول هسته ی بلور تشکیل میشوند و یک ساختار بلوری شکل میگیرد.

تبلور یک ماده ی پلیمری با زمان دادن به آن ماده برای سرد شدن در یک دمای معین انجام میگیرد.

بنابراین سینتیک تبلور دارای دو مرحله است :

  • مرحله ی اول : هسته گذاری

  • مرحله ی دوم : رشد

هسته ی گذاری یک پلیمر میتواند به صورت مصنوعی و از طریق افزودن عوامل خارجی با نام عوامل هسته زا (Nucleation Agents) انجام شود که نقش مراکز فعال شروع رشد را دارند.

همانطور که در شکل دیده میشود، چند مورد از ذرات کنار هم قرار میگیرند و یک هسته را به وجود می آورند و در نهایت در اطراف این هسته، بلور شروع به رشد کردن میکند.

دمای مناسبی که باید به پلیمر در آن دما، زمان داده شود که تبلور شکل بگیرد، دمایی است بین دمای ذوب و دمای انتقال شیشه ای که دمای کریستالیزاسیون (Tc) نام دارد.

در این دما بیشترین کریستالیزاسیون مشاهده میشود. اما در بالاتر از دمای ذوب، به قدری تحرک زنجیرها بالاست، که منظم کردن ساختار بسیار دشوار و میسر نیست و همچنین در زیر دمای انتقال شیشه ای انرژی جنبشی لازم برای تحرک و منظم شدن زنجیرها وجود ندارد و زنجیرهای خیلی بی تحرک و سخت هستند و توانایی موازی شدن با یکدیگر را ندارند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر