سینتیک تبلور

سینتیک تبلور

سینتیک تبلور

طی سینتیک تبلور، ابتدا مرحله ی هسته گذاری انجام میشود و پس از آن نواحی کریستالی حول هسته ی بلور تشکیل میشوند و یک ساختار بلوری شکل میگیرد.

تبلور یک ماده ی پلیمری با زمان دادن به آن ماده برای سرد شدن در یک دمای معین انجام میگیرد.

بنابراین سینتیک تبلور دارای دو مرحله است :

  • مرحله ی اول : هسته گذاری

  • مرحله ی دوم : رشد

هسته ی گذاری یک پلیمر میتواند به صورت مصنوعی و از طریق افزودن عوامل خارجی با نام عوامل هسته زا (Nucleation Agents) انجام شود که نقش مراکز فعال شروع رشد را دارند.

همانطور که در شکل دیده میشود، چند مورد از ذرات کنار هم قرار میگیرند و یک هسته را به وجود می آورند و در نهایت در اطراف این هسته، بلور شروع به رشد کردن میکند.

دمای مناسبی که باید به پلیمر در آن دما، زمان داده شود که تبلور شکل بگیرد، دمایی است بین دمای ذوب و دمای انتقال شیشه ای که دمای کریستالیزاسیون (Tc) نام دارد.

در این دما بیشترین کریستالیزاسیون مشاهده میشود. اما در بالاتر از دمای ذوب، به قدری تحرک زنجیرها بالاست، که منظم کردن ساختار بسیار دشوار و میسر نیست و همچنین در زیر دمای انتقال شیشه ای انرژی جنبشی لازم برای تحرک و منظم شدن زنجیرها وجود ندارد و زنجیرهای خیلی بی تحرک و سخت هستند و توانایی موازی شدن با یکدیگر را ندارند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر