تئوری های دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

تئوری های دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

تئوریهای دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

در این مقاله سعی میکنیم به تئوری حجم آزاد در ارتباط با دمای انتقال شیشه ای بپردازیم.

بین زنجیرهای پلیمر یک سری فضاهای خالی وجود دارد، به این فضا حجم آزاد (Free Volume) گفته میشود. هر چقدر دمای زنجیرهای پلیمر افزایش پیدا کند، تا جایی که از دمای انتقال شیشه ای عبور کند، نیروی جاذبه ی بین مولکولها کم میشود و انرژی جنبشی و تحرک زنجیرها افزایش پیدا میکند بر اساس افزایش انرژی جنبشی، زنجیرها از هم فاصله میگیرند و حجم آزاد افزایش ناگهانی میباید.

همان گونه که در نمودار دیده میشود با افزایش دما، حجم آزاد، افزایش نسبتا محسوسی دارد تا جایی که در دمای انتقال شیشه ای، این افزایش، تغییر ناگهانی از خودش نشان میدهد. پس عملا دمایی که در آن تحرک زنجیرها افزایش ناگهانی دارد و باعث افزایش حجم ناگهانی میشود، دمای انتقال شیشه ای است.

اما در رابطه با مواد بلورین، همان گونه که مشاهده میشود به صورت خطی تغییرات حجم با تغییرات دما را مشاهده میکنیم تا جایی که در نقطه ی ذوب، به صورت کاملا ناگهانی، این حجم آزاد یک افزایش شدیدی دارد و در نهایت به صورت مایع ادامه پیدا میکند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر