تئوری های دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

تئوری های دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

تئوریهای دمای انتقال شیشه ای (تئوری حجم آزاد Free Volum)

در این مقاله سعی میکنیم به تئوری حجم آزاد در ارتباط با دمای انتقال شیشه ای بپردازیم.

بین زنجیرهای پلیمر یک سری فضاهای خالی وجود دارد، به این فضا حجم آزاد (Free Volume) گفته میشود. هر چقدر دمای زنجیرهای پلیمر افزایش پیدا کند، تا جایی که از دمای انتقال شیشه ای عبور کند، نیروی جاذبه ی بین مولکولها کم میشود و انرژی جنبشی و تحرک زنجیرها افزایش پیدا میکند بر اساس افزایش انرژی جنبشی، زنجیرها از هم فاصله میگیرند و حجم آزاد افزایش ناگهانی میباید.

همان گونه که در نمودار دیده میشود با افزایش دما، حجم آزاد، افزایش نسبتا محسوسی دارد تا جایی که در دمای انتقال شیشه ای، این افزایش، تغییر ناگهانی از خودش نشان میدهد. پس عملا دمایی که در آن تحرک زنجیرها افزایش ناگهانی دارد و باعث افزایش حجم ناگهانی میشود، دمای انتقال شیشه ای است.

اما در رابطه با مواد بلورین، همان گونه که مشاهده میشود به صورت خطی تغییرات حجم با تغییرات دما را مشاهده میکنیم تا جایی که در نقطه ی ذوب، به صورت کاملا ناگهانی، این حجم آزاد یک افزایش شدیدی دارد و در نهایت به صورت مایع ادامه پیدا میکند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر