رزین فنولیک و روش های اصلاح آن (11)

رزین فنولیک و روش های اصلاح آن (11)

رزین فنولیک و روش های اصلاح آن (11)

ویژگی شبکه رزین فنولیک – اپوکسی

شبکه رزین فنولیک (اپوکسی) عاری از فضای آزاد از واکنش رزین نووالاک و دی اپوکسی ها توسط تی برگ (Tyberg) و همکارانش تهیه شد.

رزین نووالاک با دی اپوکسی ها تقریبا در 200 درجه سانتیگراد و در حضور تری فنیل فسفین و دیگر ترکیبات فسفین دارپخت میشود که در شکل زیر به صورت شمایی نشان داده شده است.

دانسیته شبکه توسط استوکیومتری فنول و گروه اپوکسی کنترل می شود. این شبکه حاوی بیش از 80 درصد وزنی فنولیک می باشد که خواص بازدارنده شعله بالایی را به آن میدهد.
خواص بازدارندگی شعله در رزین های فنولیک با تغییر نوع رزین فنولیک تغییر چشم گیری میکند.

در شکل زیر که از بیسفنول A، بیسفنول برومات و سیلواکسان در ساختار شبکه اپوکسی به کاربرده شده است، بازدارندگی شعله با استفاده از کالریمتر مخروطی و در شرایط اتمسفری اکسیژن خالص و با استفاده از شدن پیک گرمای آزاد شده (PHRR) مورد ارزیابی قرار گرفت، برای محاسبه ی میزان گازهای سمی تولید شده حین فرایند پخت از نسبت co / co2 آزاد شده استفاده شد و با استفاه از آزمون گزماسنج وزنی (TGa) میزان زغال گذاری در دمای کاری مشخص گردید.

نتایج حاصل از این آزمایشات و واکنش های صورت گرفته در شکل زیر آمده است.

 

  • شبکه فنولیک –اپوکسی خواص بازدارندگی شعله ی بالاتری از شبکه اپوکسی پخت شده با آمین دارد.
  • شبکه پخت شده با بیسفنول برومات شدت پیک پایین تری نسبت به شبکه ی بیسفنول A دارد ،میزان زغال به جای مانده همراه با گازهای سمی تولیدی،نسبت یه شبکه بیسفنول کمتر میباشد.
  • با افزودن سیلواکسان به شبکه اپوکسی ،شدت پیک و تولید گازهای سمی نسبت به شبکه بیسفنول A کمتر میباشد.

برای دریافت اصل مقاله لطفا کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری