تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای(Glass transition temperature)(2)

تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای(Glass transition temperature)(2)

تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (2)

همانطور که در مقاله ی قبل اشاره شد* به هر اندازه طول زنجیر جانبی افزایش پیدا کندو انعطاف پذیری زنجیر جانبی بیشتر شود،دمای انتقال شیشه ای و به طبع آن خواص مکانیکی پلیمر کاهش پیدا میکند برعکس، هر چقدر گروه جانبی حجیم تر شود و سختی بیشتری داشته باشد، باعث افزایش دمای انتقال شیشه ای و افزایش خواص مکانیکی میشود. به عنوان مثال به ساختارشکل زیر توجه کنید:

منظور از گروه X گروه جانبی است که به CH وصل شده است، اگر این گروه جانبی به عنوان مثال یک پروپیلن باشد،دمای انتقال شیشه ای ما 250 درجه ی کلوین است. حدودا منفی 20 درجه ی سانتیگراد.

به هر اندازه که طول زنجیر جانبی افزایش پیدا میکند، خواص مکانیکی پلیمر کاهش پیدا میکند، انعطاف پذیری بیشتر میشود و دمای انتقال شیشه ای کاهش میابد. به عنوان مثال در شکل زیر با افزایش طول زنجیر جانبی دمای انتقال شیشه ای به 233 درجه کلوین رسیده است (ردیف سوم)

اما اگر گروه جانبی ما با گروههای حجیم جایگزین شود،مثل گروه بنزنی یا گروه کُلُر مشاهده میشود که دمای انتقال شیشه ای، افزایش چشمگیری خواهد داشت. (ردیف 5 و 6) به عنوان مثال اگر یک گروه حلقوی، جایگزین X شود (ردیف 5) پلی استایرن را تشکیل میدهد. دمای انتقل شیشه ای حدود 373 درجه ی کلوین و 100 درجه سانتی گراد خواهد شدو اگر گروه کلر جایگزین شود، ساختار ما تبدیل به PVC میشود، (ردیف 6 ) که دمای انتقال شیشه ای آن 354 درجه کلوین است هر دو ردیف 5 و6 دمای انتقال شیشه ای بسیار بالایی دارند. به همین علت مشاهده میشود که هر چقدر زنجیر جانبی سخت تر و حجیم تر شود بر دمای انتقال شیشه ای و افزایش خواص مکانیکی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

برای مطالعه مقاله قبلی لطفا کلیک کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر