خواص مکانیکی پلیمرها

خواص مکانیکی پلیمرها

خواص مکانیکی پلیمرها

خواص مکانیکی جزو اولین خواصی هستند که در پلیمرها مورد بررسی قرار میگیرند با توجه به خواص مکانیکی پلیمرها آنها را میتوان به سه دسته (ترمو پلاستیکها) (الاستومرها) (ترموستها) تقسیم کرد.

  • ترموپلاستیک ها
  • الاستومرها
  • ترموستها

عملا فرق ترمو پلاستیک ها با ترموست ها و الاستومر ها در قابلیت ذوب شدن آنهاست.

ترموپلاستیک ها پلیمرهایی هستند که با افزایش دما قابلیت ذوب شدن دارند و به دو دسته ی کریستالین ها (به عنوان مثال پلی اتیلن) و آمورف (به عنوان مثال PMMA یا پلی متیل متاکریلات) تقسیم میشوند. این پلیمرها همانطور که در تصویر بالا دیده میشود اتصالات عرضی ندارند. یا دارای زنجیر های کاملا خطی هستند (کریستالین ها) و یا دارای شاخه های جانبی. با ذکر این نکته که بین هیچ دو زنجیره ای جانبی اتصالی وجود ندارد (آمورف ها) این ویژگی باعث میشود که در صورت افزایش دما و تحرک زنجیر ها، زنجیرها قابلیت سیالیت و حرکت آزادانه را پیدا کنند.

الاستومرها (به عنوان مثال تایر خودرو) و ترموست ها (به عنوان مثال رزین اپوکسی) پلیمرهایی هستند که دارای اتصالات عرضی هستند و ساختار شبکه ای دارند و با افزایش دما قابلیت ذوب شدن ندارند. به این علت که به واسطه اتصالات عرضی زنجیرها، به هم وصل هستند. این اتصالات عرضی به اندازه ای قوی هستند که حتی با بالا رفتن دما هم قابلیت پاره شدن این اتصالات و جریان یافتن زنجیرها وجود ندارد. به همین علت در مواجه با افزایش دما الاستومرها و ترموست ها ذوب نمی شوند بلکه  تخریب میشوند.

تفاوت عمده ای بین ترموست ها و الاستومرها وجود دارد. ترموست ها به دلیل شبکه ی اتصالات عرضی پر تعدادی که دارند دارای خواص مکانیکی بسیار بالاتری هستند اما الاستورها به دلیل زنجیرهای بلندتر و اتصالات عرضی کمتری که دارند خواص مکانیکی کمتر و ساختار نرم تری دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر