خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

تاثیر تاکتیسیته بر دمای انتقال شیشه ای

تاکتیسیته استریوشیمیایی نسبی مراکز کایرال مجاور درون ماکرومولک است. اهمیت عملی تاکتیکی به تأثیرات آن بر خصوصیات فیزیکی پلیمر بستگی دارد. نظم ساختار ماکرومولکولی بر درجه ای از نظم سفت و سخت، برد بلوری یا اختلال دوربرد انعطاف پذیر، بی شکل تأثیر می گذارد. دانش دقیق تاکتیکی یک پلیمر همچنین به درک این که در چه دمای پلیمر ذوب می شود، چقدر محلول در یک حلال و خصوصیات مکانیکی آن است کمک می کند.

پارامتر مهمی که بر نظم و ساختار پلیمرها تاثیر گذار است و در ارتباط با پلیمرهایی که دارای گروههای جانبی هستند،مشاهده میشود تاکتیسیته (Tacticity) است.

این پارامتر به طبع تاثیری که بر روی نظم و تقارن دارد، بر روی خواص مکانیکی و خواص نهایی پلیمر بسیار تاثیر گذار است.

به نحوه ی آرایش گروههای جانبی در زنجیرهای پلیمر تاکتیسیته میگویند و معمولا به وسیله ی نوع کاتالیزور تعیین میشود.

در مقاله ی قبل به تعریف تاکتیسیته و اثر آن بر خواص مکانیکی پلیمرها اشاره کردیم در این مقاله سعی میکنیم که تاثیر آن را بر دمای انتقال شیشه ای بیان کنیم.

در میان آرایشهای فضایی گروههای جانبی که در مقاله ی قبل به آن اشاره شد (1) آرایش (isotactic) کمترین دمای انتقال شیشه ای و آرایش (syndiotactic) بیشترین دمای انتقال شیشه ای را داراست.

ارتباط سیندیوتاکتیک با پلی متیل متاکریلات

به عنوان مثال در ارتباط با پلی متیل متاکریلات در ساختار سیندیوتاکتیک (syndiotactic) که گروههای جانبی به صورت یکی در میان، در بالا و پایین قرار گرفته اند،مشاهده میشود که دمای انتقال شیشه ای 115 درجه است اما در آرایش ایزو تاکتیک (isotactic) که تمام زنجیرهای جانبی در یک موقعیت نسبت به زنجیر اصلی قرار گرفته اند، بیشترین نظم ساختاری وجود دارد و میدانیم که بیشترین نظم ساختاری نشان دهنده بیشترین تحرک زنجیرهاست و دمای انتقال شیشه ای هم 45 درجه است که  در مقایسه با پلی متیل متاکریلات که آرایش فضایی سیندیو تاکتیک تفاوت بسیار زیادی مشاهده میشود.

برای مطالعه مقاله (خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته) (1)) لطفا کلیک کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر