خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته 2)

تاثیر تاکتیسیته بر دمای انتقال شیشه ای

تاکتیسیته استریوشیمیایی نسبی مراکز کایرال مجاور درون ماکرومولک است. اهمیت عملی تاکتیکی به تأثیرات آن بر خصوصیات فیزیکی پلیمر بستگی دارد. نظم ساختار ماکرومولکولی بر درجه ای از نظم سفت و سخت، برد بلوری یا اختلال دوربرد انعطاف پذیر، بی شکل تأثیر می گذارد. دانش دقیق تاکتیکی یک پلیمر همچنین به درک این که در چه دمای پلیمر ذوب می شود، چقدر محلول در یک حلال و خصوصیات مکانیکی آن است کمک می کند.

پارامتر مهمی که بر نظم و ساختار پلیمرها تاثیر گذار است و در ارتباط با پلیمرهایی که دارای گروههای جانبی هستند،مشاهده میشود تاکتیسیته (Tacticity) است.

این پارامتر به طبع تاثیری که بر روی نظم و تقارن دارد، بر روی خواص مکانیکی و خواص نهایی پلیمر بسیار تاثیر گذار است.

به نحوه ی آرایش گروههای جانبی در زنجیرهای پلیمر تاکتیسیته میگویند و معمولا به وسیله ی نوع کاتالیزور تعیین میشود.

در مقاله ی قبل به تعریف تاکتیسیته و اثر آن بر خواص مکانیکی پلیمرها اشاره کردیم در این مقاله سعی میکنیم که تاثیر آن را بر دمای انتقال شیشه ای بیان کنیم.

در میان آرایشهای فضایی گروههای جانبی که در مقاله ی قبل به آن اشاره شد (1) آرایش (isotactic) کمترین دمای انتقال شیشه ای و آرایش (syndiotactic) بیشترین دمای انتقال شیشه ای را داراست.

ارتباط سیندیوتاکتیک با پلی متیل متاکریلات

به عنوان مثال در ارتباط با پلی متیل متاکریلات در ساختار سیندیوتاکتیک (syndiotactic) که گروههای جانبی به صورت یکی در میان، در بالا و پایین قرار گرفته اند،مشاهده میشود که دمای انتقال شیشه ای 115 درجه است اما در آرایش ایزو تاکتیک (isotactic) که تمام زنجیرهای جانبی در یک موقعیت نسبت به زنجیر اصلی قرار گرفته اند، بیشترین نظم ساختاری وجود دارد و میدانیم که بیشترین نظم ساختاری نشان دهنده بیشترین تحرک زنجیرهاست و دمای انتقال شیشه ای هم 45 درجه است که  در مقایسه با پلی متیل متاکریلات که آرایش فضایی سیندیو تاکتیک تفاوت بسیار زیادی مشاهده میشود.

برای مطالعه مقاله (خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته) (1)) لطفا کلیک کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر