تئوریهای دمای انتقال شیشه ای

تئوریهای دمای انتقال شیشه ای

تئوریهای دمای انتقال شیشه ای

در این مقاله سعی میکنیم به تئوری سینتیکی دمای انتقال شیشه ای بپردازیم.

تئوری های دمای انتقال شیشه ای (سینتیکی)

بر اساس این تئوری زیر دمای انتقال شیشه ای زنجیرهای پلیمری بسیار به هم نزدیک هستند و انرژی جنبشی و تحرک کمی دارند. با افزایش دما و عبور از دمای انتقال شیشه ای، ناگهان تحرک زنجیرها افزایش شدیدی پیدا میکنند و شیب افزایش خطی انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند. همانگونه که در نمودار بالا دیده میشود، اگر یک ماده بلورین باشد، با افزایش دما مشاهده میشود که آنتالپی (Enthalpy) و انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند، تا جایی که در یک دمای معین به طور ناگهانی این آنتالپی (Enthalpy)، افزایش خیلی شدیدی دارد و از حالت کریستالین به حالت مایع تبدیل می شود.

رابطه پلیمر ها با تئوری های دمای انتقال شیشه ای

اما در رابطه با پلیمرها این پدیده مشاهده نمیشود. همانگونه که در نمودار مشاهده میشود، از یک حالت شیشه ای با افزایش دما، انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند و در نهایت در یک نقطه ی خاص که همان دمای انتقال شیشه ای است، ناگهان شیب افزایش پیدا میکند و از حالت شیشه ای به یک حالت نرم تر و رابری تر، تبدیل میشود.

پس بر اساس تئوری سینتیکی نقطه ای که دارای افزایش ناگهانی آنتالپی هست، همان دمای انتقال شیشه ای نام دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر