خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر اتصالات عرضی بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر اتصالات عرضی بر دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها

تاثیر اتصالات عرضی بر دمای انتقال شیشه ای 2

در مقاله های قبل (1)(2) به اثر متوسط وزن مولکولی بر دمای انتقال شیشه ای و تاثیر اتصالات عرضی بر دمای انتقال شیشه ای اشاره کردیم. دراین مقاله به بررسی پارامتر Mc در وزن ملولکولی متوسط اتصالات عرضی می پردازیم.

منظور از Mc چیست؟

همانطور که در مقاله قبل اشاره شد (2) Mc به عنوان متوسط وزن مولکولی بین دو نقطه ی دارای اتصالات عرضی تعریف میشود. به عنوان مثال در شکل بالا اگر دایره های بنفش دو نقطه ی اتصال عرض باشند و دایره های زرد رنگ را اتصالات عرضی بین دو نقطه در پلیمر در نظر بگیریم، وزن آن بین اتصالات عرضی (که یک عدد مشخصی است بین هر دو نقطه ی مجزا از هم) را اگرلیست کنیم، و در نهایت بین تمامی این مقادیر میانگین بگیریم، آنگاه متوسط وزن مولکولی بین دو  نقطه ی دارای اتصالات عرضی مشخص میشود.

مشخصا به هر میزان که اتصالات عرضی بیشتر باشد، وزن آن بین دو نقطه ی دارای اتصالات عرضی کاهش پیدا میکند و به طبع آن Mc هم کاهش میابد. پس هر چقدر Mc کمتر باشد یعنی اتصالات عرضی بیشتری در پلیمر داریم.

جمعیت شناسی

یک روش خوب برای فهم تفاوت بین وزن مولکولی متوسط عددی، و وزن مولکولی متوسط وزنی، مقایسه‌ی تعدادی از شهرهای آمریکا است.

بیایید نگاهی به این چهار شهر، و جمعیت آنها بیاندازیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر