سینتیک شیمیایی چیست ؟

سینتیک شیمیایی چیست ؟

سینتیک شیمیایی چیست ؟
(Chemical Kinetics)

در سینتیک شیمیایی  ما به عامل زمان در واکنشهایی شیمیایی توجه میکنیم.

واکنش شیمیایی:

واکنش شیمیایی (Chemical reaction)  فرایندی است که در طی آن یک یا چند ماده شیمیایی تبدیل به یک یا چند ماده شیمیایی دیگر میشود . در این فرایند ذرات تشکیل دهنده مواد اولیه ، دچار تغییر شده و پس از اتمام آن ما با مواد شیمیایی جدیدی مواجه هستیم . باید توجه داشت که در واکنش شیمیایی ذرات مواد هستند که تغییر میکنند و نه حالت مواد در واقع میتوان گفت تغییرات مواد به دو صورت فیزیکی و شیمیایی رخ میدهند . زمانی که حالت ماده تغییر کند ، تغییر فیزیکی رخ داده است (مثلا تبدیل مایع به جامد و یا مایع به گاز) و زمانی که ذرات ماده تغییر میکنند ، تغییر شیمیایی رخ داده است.

در هر واکنش شیمیایی، چه تند و چه کند از یک یا چند واکنش دهنده، فراورده هایی با خواص متفاوت تولید میشود .

به راحتی میتوان تصور کرد که زمان انجام واکنشهای شیمیایی متفاوت است به این علت که واکنشهای شیمیایی شبیه هم نیستند و مواد اولیه نیز با هم متفاوتند و در محیطهایی متفاوت (آزمایشگاه، کارخانه، به طور کلی محیطهای تحت کنترل یا غیر قابل کنترل) روی میدهند. این زمان ممکن است از چند صدم ثانیه تا چند سده به طول بیانجامد.

سرعت واکنش های شیمیایی:

واکنشهای شیمیایی که هر روز در اطراف ما و یا در محیط آزمایشگاه و زیر نظر دانشمندان و تولید کنندگان صورت میگیرد ممکن است مفید و ضروری باشند و یا اینکه ممکن است از نظر ما مضر باشند. به همین علت ما در پی یافتن راههایی برای کاهش و یا افزایش سرعت واکنش شیمیایی هستیم که بتوان با بررسی و اعمال آن تولیدات به صرفه ی اقتصادی را به بازار ارائه کنیم. توانایی کاهش و یا افزایش سرعت واکنش شیمیایی به دست نخواهد آمد مگر اینکه شیمیدانها درباره ی شرایط و چگونگی انجام واکنشهای شیمیایی و عوامل موثر بر سرعت انجام آنها دانش لازم را داشته باشند سینتیک شیمیایی دانشی از علم شیمی است که این دانش را به ما میدهند.

پیتر واج (Peter Waage) و کیتو گلدبرگ (Cato Guldberg) وانت هوف (Van’t Hoff) شیمی دان هایی هستند که در قرن نوزده میلادی به بررسی سینتیک شیمیایی پرداختند و برخی قوانین در این شاخه ی شیمی کشف کردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر