رزین چیست ؟

رزین چیست ؟

رزین چیست ؟

ماده ای که ما اکنون به نام رزین میشناسیم با ماده ای که هزاران سال توسط انسانها استفاده میشد تفاوتهایی دارد. رزین در دو نوع طبیعی و مصنوعی امروزه نیز کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد.

رزین طبیعی

رزین طبیعی (صمغ) ماده ای است بسیار چسبناک که در بعضی از گیاهان و درختان وجود دارد.
صمغ، اَنگُم یا شیره ماده ای چسبناک و لزج است است که از تنه و شاخه ی برخی درختان بیرون می آید و در مجاورت هوا منجمد میشود.
جاری شدن شیره یا صمغ درخت ممکن است به صورت طبیعی  و یا غیر طبیعی باشد.

در حالت طبیعی در اوایل بهار در حالیکه که بسیاری از درختان هنوز خواب هستند، نوسانات دما ممکن است بر جریان شیره ی درخت که ترکیبی است از آب هورمونها و مواد مغذی تاثیر گذار باشد واین شیره درخت از منافذ و یا ترکهای آن بیرون می آید.

در حالت غیر طبیعی ممکن است آفت و بیماریهای قارچی و سایر بیماریها باعث خروج شیره از تنه و شاخه ی درخت بشود .
صمغ از بعضی درختان مخصوصاً درختان آلو و آلوچه و کاج خارج می شود ودر برابر هوا انجماد می یابد.

به نوعی میتوان گفت کارایی که ما هم  اکنون از چسب (gum) در ذهن خود متصور هستیم از جمله کارایی های صمغ در گذشته بوده است، که برای پوشاندن درزیهای قایق، ظروف مختلف و همچنین مومیایی کردن اجساد، ساخت عطر، جواهر ، جوهر و لاک استفاده میشده است.
رنگ صمغ یا رزین معمولا تیره است اما رنگ صمغ از روشت تا قهوه ای تیره در نوسان است. به عنوان مثال کهربا یکی از رزینهای گیاهی معروف است که اغلب طلایی رنگ است.

رزین مصنوعی

منظور از رزین مصنوعی رزینی است که در محیط تحت کنترل و توسط شیمی دانها  برای مصارف صنعتی تولید میشود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز صنایع مختلف به ماده اولیه ای  که بتوان به عنوان چسب از آن استفاده کرد رزینهای مصنوعی کشف شدند.
قابلیت تبدیل شدن رزین های طبیعی به پلیمر نیز در این امر موثر بود چرا که بیشتر پلیمرها را با رزینهای مصنوعی میسازند .
در مقایسه با رزینهای طبیعی ، ارازن بودن ، پایداری بیشتر آنها ، تحت کنترل بودن در محیط آزمایشگاه ، تولید یکنواخت تر، تنوع بیشتر، تولید در کارخانه ها با مقدار خیلی بیشتر، از جمله مزایای رزینهای مصنوعی درمقایسه با رزینهای طبیعی هستند. امروزه رزین در صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد .

کاربرد:

تولید رنگهای ساختمانی و صنعتی ، کارهای هنری ، صنایع لنج سازی ، تولید لوله های جی آر پی ، تولید کامپوزیت ، مصارف پزشکی ، انواع عایقهای الکتریکی ، صنایع ساختمانی ، صنایع چوب ، صنایع نظامی ، مجسمه سازی ، تولید انواع چسب

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر