دمای انتقال شیشه ای(Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

دمای انتقال شیشه ای(Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

دمای انتقال شیشه ای (Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

پلیمرهای ترمو پلاستیک

1- دسته آمورف

2- بلورین

در این تقسیم بندی آمورف ها دارای دمای انتقال شیشه ای (Glass Transition Temperature) هستند و پلیمرهای بلورین دارای دمای ذوب هستند و قابلیت ذوب شدن دارند.

پلیمرهای آمورف شبکه ی بلورین ندارند و به همین علت نقطه ی ذوب ندارند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که ما در صنعت پلیمر، پلیمر صددرصد بلوری هم نداریم. به خاطر بی نظمی هایی که در زنجیر های پلیمر وجود دارد، این قابلیت که زنجیرها صد درصد روی هم تا بشوند و حالت بلورین پیدا کنند، برای آنها وجود ندارد.

بین تمام پلیمرها بیشترین بلورینگی را پلی اتیلن دارد که دارای بیشترن خطیت است.

تمام پلیمرهای نیمه بلورین دمای انتقال (TG) دارند. پس عملا میتوان به نوعی گفت دمای انتقال تقریبا برای تمامی پلیمرها دیده میشود، چون همانطور که اشاره شد پلیمر صد در صد بلورین نداریم.

  • دمای انتقال شیشه ای چیست؟

دمایی است که بعد از آن دما، تحرکات زنجیر پلیمر در مقیاس بزرگتری آغاز میشود و شاهد تغییرات پلیمر از یک حالت سخت و شیشه ای و ترد به یک حالت نرم تر و رابری هستیم و در این ناحیه افت هزار برابری مدول پلیمر مشاهده میشود. منظور از مدول همان سختی و استحکام مکانیکی پلیمر است.

دمای انتقال برای رابرها (Rubber) منفی است. به همین علت رابرها در دمای محیط که قاعدتا بالاتر از دمای انتقال آنها است، به صورت نرم و منعطف هستند و در دماهای پایین تر از دمای انتقال، پلیمرها بسیار سخت و شکننده هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

لوگو نادپلیمر | تولیدکننده انوع رزین‌های پلی‌استر غیراشباع، فنولیک و اکریلیک پایه آب

شرکت کولان سل، با دارا بودن تیم تحقیق و توسعه فعال قادر به طراحی و تولید انواع رزین های پلی استر غیراشباع، اکرلیک و فنولیک مورد نیاز مشتریان است. همچنین این شرکت دارای تیم بازاریابی و فروش بسیار با تجربه بوده که محصولات این شرکت را در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی عرضه می نمایند.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر