دمای انتقال شیشه ای(Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

دمای انتقال شیشه ای(Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

دمای انتقال شیشه ای (Glass Transition Temperature) یا تی جی (TG) چیست؟

پلیمرهای ترمو پلاستیک

1- دسته آمورف

2- بلورین

در این تقسیم بندی آمورف ها دارای دمای انتقال شیشه ای (Glass Transition Temperature) هستند و پلیمرهای بلورین دارای دمای ذوب هستند و قابلیت ذوب شدن دارند.

پلیمرهای آمورف شبکه ی بلورین ندارند و به همین علت نقطه ی ذوب ندارند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که ما در صنعت پلیمر، پلیمر صددرصد بلوری هم نداریم. به خاطر بی نظمی هایی که در زنجیر های پلیمر وجود دارد، این قابلیت که زنجیرها صد درصد روی هم تا بشوند و حالت بلورین پیدا کنند، برای آنها وجود ندارد.

بین تمام پلیمرها بیشترین بلورینگی را پلی اتیلن دارد که دارای بیشترن خطیت است.

تمام پلیمرهای نیمه بلورین دمای انتقال (TG) دارند. پس عملا میتوان به نوعی گفت دمای انتقال تقریبا برای تمامی پلیمرها دیده میشود، چون همانطور که اشاره شد پلیمر صد در صد بلورین نداریم.

  • دمای انتقال شیشه ای چیست؟

دمایی است که بعد از آن دما، تحرکات زنجیر پلیمر در مقیاس بزرگتری آغاز میشود و شاهد تغییرات پلیمر از یک حالت سخت و شیشه ای و ترد به یک حالت نرم تر و رابری هستیم و در این ناحیه افت هزار برابری مدول پلیمر مشاهده میشود. منظور از مدول همان سختی و استحکام مکانیکی پلیمر است.

دمای انتقال برای رابرها (Rubber) منفی است. به همین علت رابرها در دمای محیط که قاعدتا بالاتر از دمای انتقال آنها است، به صورت نرم و منعطف هستند و در دماهای پایین تر از دمای انتقال، پلیمرها بسیار سخت و شکننده هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر