خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر حجم آزاد بر (free volume) دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاثیر حجم آزاد بر (free volume) دمای انتقال شیشه ای)

خواص مکانیکی پلیمرها

تاثیر حجم آزاد بر (free volume) دمای انتقال شیشه ای

همان گونه که میدانیم (تاثیر) حجم آزاد بیشتر نشان دهنده ی تحرک بیشتر زنجیرهاست و برعکس هرچقدر حجم آزد کمتر شود، توانایی تحرک زنجیرها کمتر میشود، توانایی تحرک زنجیرها کمتر میشود و زنجیرها به هم نزدیکتر میشوند و این نشان دهنده دمای انتقال شیشه ای بیشتری است.

برای بررسی تاثیر حجم آزاد و دمای انتقال شیشه ای فرمول تجربی به شرح زیر ارائه شده است.

اختلاف ضریبِ انبساطِ حرارتی در دمای بالایِ دمایِ انتقال شیشه ای و پایین ِدمایِ انتقال شیشه ای (یعنی در حالت شیشه ای و حالت مایع یا رابری) ضرب در دمای انتقال شیشه ای برابر با عددی ثابت است.

بنابراین به کمک اختلاف ضریب انبساط حرارتی در زیر دمای انتقال شیشه ای و بالای دمای انتقال شیشه ای، که ضریب حجم آزاد نام دارد میتوان، دمای انتقال شیشه ای را محاسبه کرد.

همچین به هر میزان که فشار پلیمر بیشتر باشد، باعث کامپکت شدن ساختار و کاهش حجم آزاد میشود و به طبع آن، افزایش دمای انتقال شیشه ای را مشاهده خواهیم کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر