خواص مکانیکی پلیمرها

خواص مکانیکی جزو اولین خواصی هستند که در پلیمرها مورد بررسی قرار میگیرند با توجه به خواص مکانیکی پلیمرها آنها را میتوان به سه دسته تقسیم کرد:

  • ترمو پلاستیکها
  • الاستومرها
  • ترموستها

عملا فرق ترمو پلاستیکها با ترموستها و الاستومرها در قابلیت ذوب شدن آنهاست.

ترموپلاستیک ها پلیمرهایی هستند که با افزایش دما قابلیت ذوب شدن دارند و به دو دسته ی کریستالین ها(به عنوان مثال پلی اتیلن) و آمورف (به عنوان مثال PMMAیا پلی متیل متاکریلات) تقسیم میشوند. این پلیمرها همانطور که در تصویر بالا دیده میشود اتصالات عرضی ندارند.یا دارای زنجیر های کاملا خطی هستند(کریستالین ها) و یا دارای شاخه های جانبی . با ذکر این نکته که بین هیچ دو زنجیره ای جانبی اتصالی وجود ندارد(آمورف ها) این ویژگی باعث میشود که در صورت افزایش دما و تحرک زنجیر ها،زنجیرها قابلیت سیالیت و حرکت آزادانه را پیدا کنند.

الاستومر ها ( به عنوان مثال تایر خودرو ) و ترموست ها ( به عنوان مثال رزین اپوکسی ) پلیمرهایی هستند که دارای  اتصالات عرضی هستند و ساختار شبکه ای دارند وبا افزایش دما قابلیت ذوب شدن ندارند.به این علت که به واسطه اتصالات عرضی زنجیرها ، به هم وصل هستند.این اتصالات عرضی به اندازه ای قوی هستند که حتی با بالا رفتن دما هم قابلیت پاره شدن این اتصالات و جریان یافتن زنجیرها وجود ندارد.به همین علت در مواجه با افزایش دما الاستومرها و ترموستها ذوب نمی شوند بلکه  تخریب میشوند.

تفاوت عمده ای  بین ترموستها والاستومرها وجود دارد.ترموستها به دلیل شبکه ی اتصالات عرضی پرتعدادی که دارند دارای خواص مکانیکی بسیار بالاتری هستند اما الاستورها به دلیل زنجیرهای بلندتر و اتصالات عرضی کمتری که دارند خواص مکانیکی کمترو ساختار نرم تری  دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری