عدد اسیدی در پلی استر

عدد اسیدی در پلی استر

عدد اسیدی چیست؟

یکی از خواص شیمیایی مهم در رزین ها عدد اسیدی است که نام های دیگری مانند ارزش اسیدی، یا عدد خنثی سازی یا اسید ولیو (Acid Value)  نیز شناخته میشود. این خاصیت شیمیایی در مورد پلی استرها و انتخاب آن ها برای کاربرد های خاص اهمیت دارد. همچنین در تولید پلی استر با بررسی این خاصیت، فرآیند تولید کنترل می شود.
ارزش اسیدی مقدار میلی گرم پتاسیم هیدروکسید مورد نیاز جهت خنثی کردن اسید های چرب آزاد موجود در یک گرم نمونه آزمایش عدد اسیدی است.
واحد سنجش عدد اسیدی میلی گرم کا او هاش برگرم است.
این خاصیت برای تعیین کمیت اسیدیته یک رزین کاربرد دارد و برای تعیین عدد اسیدی، یک گرم رزین را با 50 گرم استون با KOH وارد عمل نیتراسیون میشودKOH  با اسید های اضافی واکنش میدهد.
از دو قطره فنول فتالین به عنوان شناساگر استفاده میشود با اضافه کردن قطره قطره KOH به مخلوط اضافه میشود. جایی که اسیدی وجود ندارد فنول فتالین باعث تغییر میشود. مقدار KOH استفاده شده مشخص کننده عدد اسیدی رزین است.
برای یک رزین پلی استر مرغوب ارزش اسیدی میبایست کمتر از 40 باشد یعنی 40 میلیگرم KOH بر گرم.

منبع: ویکی پدیا-ارزش اسیدی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر