ساختار خطی و شبکه ای پلیمرها

ساختار خطی  و شبکه ای پلیمرها

ساختار خطی و شبکه ای پلیمرها

در این مقاله به ساختار خطی و شبکه ای پلیمرها اشاره و توضیحات کاملی ارائه می شود.

شکل سمت چپ ساختار پلی اتیلن را نشان میدهد همانطور که مشاهده میشود پلی اتیلن یک ساختار کاملا خطی دارد و یک پلیمر نیمه کریستالین است. پلی اتیلن بین پلیمرها تقریبا بیشترین کریستالینیتی را دارد. همانطور که مشاهده میشود این پلیمر یک زنجیره ی کربنی پرتکرار است که هیچ گروه جانبی ندارد و فقط گروه های (H) را مشاهده میکنیم و به علت همین خطی بودن بسیار بالایی که  دارد، قابلیت تا شدن زنجیرها و افزایش بلورینگی دارند.

اما در مورد شکل سمت راست (PMMA) شاخه های بلند جانبی را مشاهده میکنیم با توجه به اینکه ساختار کلی خطی است اما شاخه های جانبی اجازه ی تا شدن زنجیرهای خطی را روی هم نمیدهد به همین علت ما با یک ساختار آمورف دارای گره خوردگی های متعدد مواجه هستیم و در نهایت این ساختار باعث تشکیل یک پلیمر شفاف میشود.

ساختار شبکه ای پلیمرهای ترموست

شکل سمت چپ ساختار رزین اپوکسی پخت شده را نشان میدهد در این شکل مشاهده میشود که باند های عرضی که وجود دارند (گروهای آمینی) نقش اتصالات عرضی را بین زنجیرهای پلیمری اپوکسی بازی میکنند و باعث به وجود آمدن یک شبکه ی بسیار محکم میشوند که بسیار ترد و شکننده هم هستند. دانسیته ی اتصالات عرضی بالاتر در رزین اپوکسی نسبت به لاستیک ها (Rubber) باعث میشود که خواص مکانیکی بسیار بالاتری نسبت به لاستیک ها داشته باشند.

همانگونه که مشاهده میشود لاستیک ها یک زنجیر بسیار خطی دارند که در بعضی نقاط دارای یک سری اتصالات عرضی سولفیدی هستند. این امر باعث میشود که لاستیک ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به رزین های ترموست داشته باشند و واضح است که همین تفاوت در خواص باعث تفاوت در کارایی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر