رزین های فنولیک و روش های اصلاح آن (4)

رزین های فنولیک و روش های اصلاح آن (4)

مروری بر رزین های فنولیک و روش های اصلاح آن (4)

اثر کاتالیزور در سنتز رزین های فنولیک

در بحث رزین های فنولیک از کاتالیزور ها در سنتز رزین استفاه میشود و در واقع نوع رزین سنتزی از نظر رزول با نووالاک بودن به ماتالیزرو مصرفی بستگی دارد. کاتالیزروهای مصرفی مورد استفاده در سنتز رزین های فنولیک به دو گروه کاتالیزورهای اسیدی و بازی تقسیم بندی می شوند. در تهیه رزین های رزول، کاتالیزورهای مصرف شده عبارتند از : هیدروکسیدهای سدیم،باریم و کلسیم،کربنات سدیم و آمین های آلی.
اگر چه رزین ها با کاتالیزورهای اسیدی قوی ساختمان هایی محدود با خصوصیاتی خاص تولید میکنند، اما رزول ها گستره وسیعی را می پوشانند.

کاتالیزور های اسیدی

کاتالیزورهای اسیدی که در ساخت نووالاک ها استفاه میشوند عبارتند از: پاراتولوئن سولفونیک اسید، اسید کلرید ریک، اسید فسفریک و اگزالیک اسید با PH موثر 5/1-5/0
فرمالدهید بیشتر به صورت محلول در آبکی %38-5/36 وزنی به کار برده می شود. اگر چه اسید کلریدریک یکی از پرمصرف ترین اسید هاست اما به دلیل احتمال تشکیل اتوکسی کلومتیل اتر به عنوان محصول فرعی، در مصرف آن دقت میشود.

واکنش کاتالیزور اسیدی

نوع کاتالیزور اسیدی و شرایط واکنش بر ساختمان رزین و خصوصیات آن تاثیر میگذارد. برای مثال اسید اگزالیک در دمای بالای فرآیند به محصولات فرعی فرار تجزیه میشود در رزین های مورد مصرف در کاربردهای الکتریکی به کار می روند.
شایان ذکر است که برای یک وزن مولکولی ثابت، میزان اگزالیک اسید مورد مصرف به مراتب بیشتر از اسید سولفوریک است.

در رابطه با نووالاک های با اورتوی بالا باید گفت که کاربردن بعضی نمک های فلزی مانند روی، منیزیم یا استات کلسیم و نظایر آن در تشکیل نووالاک ها باعث به وجود آمدن غلظت بالایی از واحدهای تکار شونده ارتو-ارتو می شود. به عبارتی در محدوه pH 7-4 احتمال جایگزین شدن فرمالدهید در حلقه فنولی با استفاه از کاتالیزوهای فلزات دو ظرفیتی مانند مواردی که پیش تر گفته شدو انواع خاص نمک آلومینیوم در تشکیل نوع ارتو- ارتو موثر است.

کربوکسیلیک های آلی چانچه در مورد بازهای ضعیف نیز کاربرد دارند، به عنوان آنیون مورد نیازند تا حلالیت کاتالیزور در محیط عمل را به حد کافی برسانند. استات از بهترین و اقتصادی ترین این مواد است. اگر چه استات سرب به دلیل بالاتر بودن حلالیت بسیار موثر است اما به دلیل مسائل آلودگی مصرف آن محدود شده است. نمک های روی و کلسیم احتمالا از پر مصرف ترین این کاتالیزوها محسوب میشود.

برای دریافت اصل مقاله لطفا کلیک کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


دسته بندی مقالات


لیست قیمت رزین


ارتباط با ما

Logo Nadpolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازار و رقابت با شرکت های بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایتمندی مشتریان و تأمین نیاز و خواسته ی آن ها ممکن است. در حال حاضر شرکت نادپلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکریلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکت های تولیدی آماده ارائه انواع رزین های سفارشی نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای سعیدی پور

سرپرست فروش

آقای سعیدی پور

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر