متوسط عددی و وزنی وزن مولکولی پلیمرها

متوسط عددی و وزنی وزن مولکولی پلیمرها

متوسط های مختلفی برای ارائه وزن مولکولی پلیمرها وجود دارد .دو مورد از معروفترین این متوسط ها،متوسط عددی وزن مولکولی و دیگری متوسط وزنی وزن مولکولی هستند.

صورت فرمول به این صورت است:

برای مثال فرض کنید وزن مولکولی 50000

ما 200 مورد زنجیر با وزن مولکولی 50000 داریم

200*50000=

تک تک این زنجیرهایی که با وزن مولکولی مختلف وجود دارند باید در این فرمول قرار داده شوند تا متوسط عددی وزن مولکولی محاسبه شود.

اما Ni*Mi پارامتری به ما میدهد به نام Wi  = مجموع وزن کل زنجیرهای پلیمری با وزن Mi

 

متوسط وزنی وزن مولکولی

نسبت متوسط وزنی وزن مولکولی به نسبت متوسط عددی وزن مولکولی PDI نامیده میشود.که شاخص چند توزیعی یا شاخص گستردگی توزیع وزن مولکولی است.و هر چقدر منحنی توزیع وزن مولکولی پهن تر شود نشاندهنده بزرگتر بودن عدد PDI است.

به عنوان مثال در دیاگرام زیر مشاهده میکنیم که: منحنی بنفش که بسیار شارپ است و قله ی بسیاری تیزی دارد دارای PDI کمتری است و به خاطر همین توزیع و گستردگی وزن مولکولی کمتری دارد.و عملا بیشتر تمرکز وزن مولکولی در حدود بین 5000 تا 1000 است.

 

اما در مورد منحنی قرمز رنگ این منحنی بسیار پهن تر است. و این نشاندهنده اختلاف بین متوسط وزنی وزن مولکولی و متوسط عددی وزن مولکولی است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری