چرا مواد پلیمری جایگزین مناسبی برای مواد معدنی و فلزی هستند؟

چرا مواد پلیمری جایگزین مناسبی برای مواد معدنی و فلزی هستند؟

احتمالا خیلی از افراد در جامعه اطلاع چندانی از پلیمرها ندارند. با این وجود مصرف پلیمرها روز به روز در حال افزایش است و درصنایع مختلف به وفور استفاده میشود.در این مقاله به اختصار میخواهیم درباره اینکه چرا مواد پلیمری جایگزین مواد معدنی و فلزی شده اند صحبت کنیم.

 در سالهای نه چندان دور سپر اکثر اتوموبیلها از فلز ،صندلی  آنها از چرم طبیعی و داشبورد آنها از چوب  ساخته میشد. همچنین لوازم خانگی و انواع کالاهای مورد استفاده در جامعه از چوب ،فلز،چرم طبیعی و مواد معدنی دیگر ساخته میشد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و مزیتهای قابلِ توجه پلیمرها،این محصولات به راحتی و با قیمت مناسب در اختیار تولید کنندگان محصولات مختلف قرار گرفت و آنها نیز پلیمرها را در تولیدات خود استقاده کردند.در حال حاضر ماده اولیه سپر اکثر اتومبیلها پلیمری است و همچنین روکش صندلی که در اتومبیلها، ادراه جات و مکانهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرند پلیمری هستند.لوازم خانگی بسیار زیادی را میتوان مشاهده کرد که درساخت بدنه و قسمتهای دیگر آن از مواد پلیمری استفاده میشود.

اما این افزایش استفاده از مواد پلیمری به چه دلایلی رخ داده است در زیر به چند مورد از این علتها اشاره میکنیم:

  • خواص مکانیکی خوب و متنوع پلیمرها
  • دانسیته ی پایین پلیمرها
  • قیمت مناسب پلیمرها
  • دسترسی آسان و با قیمت مناسب به انواع پلیمرها مخصوصا در کشور ایران و با توجه به منابع عظیم نفتی و فعالیت پالایشگاهادر اقصی نقاط کشور

این دلایل و تفاوت هزینه های استخراج مواد معدنی ، باعث شده است که مواد پلیمری عملا جایگزین مناسبی برای مواد فلزی و ترکیبات معدنی باشد.

یکی از علتهای بنیادین استفاده های متنوع از پلیمرها خواص مکانیکی آنها و دانسیته ی پایین آنها در مقایسه با فلزات و ترکیبات معدنی سنگین باشند.

بین کاربرد پلیمرها و خواص مکانیکی آنها ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد ،به گونه ای که میتوان گفت عملا این خواص پلیمرها هستند که کاربرد آنها را تعیین میکنند.

در مقاله های بعدی به بررسی ساختار و خواص مکانیکی پلیمرها خواهیم پرداخت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری