تاثیر ساختار و تحرک زنجیر بر خواص مکانیکی پلیمرها

تاثیر ساختار و تحرک زنجیر بر خواص مکانیکی پلیمرها

  • تاثیر خطی بودن زنجیر بر خواص مکانیکی پلیمرها

ساختار شیمیایی پلیمرها یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده ی خواص مکانیکی آنهاست.به هر میزان که  زنجیر آنهاخطی تر باشد و گروههای سخت و حجیم داخل زنجیر وجود نداشته باشد،خواص مکانیکی آنها کمتر است، و هر چقدر گروهای سخت و حجیم در زنجیر قرار بگیرد،باعث استحکام مکانیکی و سختی بالاتر زنجیرها میشود.

به عنوان مثال اگر زنجیر خطی پلی اتیلن را مشاهده کنید (زنجیر وسط) و آنرا با یک ساختار پلی آمید(شکل بالا) مقایسه کنید،کاملا واضح است که،پلی آمید دارای حلقه های متعدد ،گروهای اکسیژن با باند دوگانه،گروهای نیتروژن و حلقه های بنزنی است که وجود این حلقه ها و گروههای عاملی متعدد،باعث افزایش استحکام مکانیکی میشود. و این افزایش استحکام مکانیکی به  اندازه ای است که از پلی آمید ها میشود در ساخت چرخ دنده ها و قطعات مکانیکی استفاده کنیم.

اما پلی اتیلن یک ساختار بسیار نرم تر دارد و استحکام مکانیکی پایین تری دارد و به عنوان مثال در لوله های آب از آنه استفاده میشود.

  • تاثیر شاخه های جانبی بر خواص مکانیکی پلیمرها

شاخه های جانبی در صورتی که باعث ایجاد گره خوردگی بشوند،باعث افزایش استحکام مکانیکی هم میشوند.برای  مثال وقتی یک زنجیر دارای گره خوردگی نباشد،بر اثر افزایش دما،زنجیرها قابلیت جریان یافتن پیدا میکنند،اما این گره خوردگی ها،اگر در زنجیر موجودباشد،باعث میشود که استحکام مکانیکی،همچنان در دمای بالاتر حفظ شود و هنگام کشیده شدن ،این گره خوردگی ها ،از کشیده شدن و کش آمدن زنجیرها جلوگیری میکنند و استحکام مکانیکی را افزایش میدهند.

همانطور که اشاره  شد،اگر گروهای حجیم و سخت در زنجیر اصلی پلیمر قرار بگیرند،باعث افزایش خواص مکانیکی میشوند،اما در مورد شاخه های جانبی هم این ویژگی مشاهده میشود .برای مثال پلی استایرن(شکل پایین) که دارای شاخه های جانبی حلقوی است،در مقایسه با پلی اتیلن (شکل وسط) مشاهده میشود که خواص مکانیکی بسیار بالاتری دارد و این امر به دلیل وجود همین شاخه های حلقوی جانبی است.پلی استایرن یک پلیمر بسیار شکننده وسخت است و پلی اتیلن یک پلیمر نسبتا نرم است. و این تفاوت به دلیل وجود گروهای حجیم شاخه های جانبی در زنجیر پلیمر است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری