ساختار خطی و شبکه ای پلیمرها

این مقاله سعی میکنیم به اختصار ساختار خطی پلیمرها به اختصار توضیح دهیم.

شکل سمت چپ  ساختار پلی اتیلن را نشان میدهد همانطور که مشاهده میشود پلی اتیلن یک ساختار کاملا خطی دارد و یک پلیمر نیمه کریستالین است.پلی اتیلن بین پلیمرها تقریبا بیشترین کریستالینیتی را دارد.همانطور که مشاهده میشوداین پلیمر یک زنجیره ی کربنی  پرتکرار است که هیچ گروه جانبی نداردو فقط گروهای هاش (H)  را مشاهده میکنیم و به علت همین خطی بودن بسیار بالایی که  دارد ، قابلیت تا شدن  زنجیرها و افزایش بلورینگی دارند.

اما در مورد شکل سمت راست (PMMA) شاخه های بلند جانبی را مشاهده میکنیم با توجه به اینکه ساختار کلی خطی است اما شاخه های جانبی اجازه ی تاشدن زنجیرهای خطی را روی هم نمیدهد به همین علت ما با یک ساختار آمورف دارای گره خوردگیهای متعدد مواجه هستیم و در نهایت این ساختار باعث تشکیل یک پلیمر شفاف میشود.

ساختار شبکه ای پلیمرهای ترموست

شکل سمت چپ ساختار رزین اپوکسی پخت شده را نشان میدهد در این شکل مشاهده میشود که باندهای عرضی ای که وجود دارند (گروهای آمینی) نقش اتصالات عرضی را بین زنجیرهای پلیمری اپوکسی بازی میکنند و باعث به وجود آمدن یک شبکه ی بسیار محکم میشوند که بسیار ترد و شکننده هم هستند.دانسیته ی اتصالات عرضی بالاتر دررزین اپوکسی نسبت به لاستیکها(Rubber) باعث میشود که خواص مکانیکی بسیار بالاتری نسبت به لاستیکها داشته باشند.

همانگونه که مشاهده میشود لاستیکها یک زنجیر بسیار خطی دارند که در بعضی نقاط دارای یک سری اتصالات عرضی سولفیدی هستند.این امر باعث میشود که لاستیکها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به رزینهای ترموست داشته باشند و واضح است که همین تفاوت در خواص باعث تفاوت در کارایی شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری