تئوریهای دمای انتقال شیشه ای

تئوریهای دمای انتقال شیشه ای

در این مقاله سعی میکنیم به تئوری سینتیکی دمای انتقال شیشه ای بپردازیم.

  • تئوری سینتیکی

بر اساس این تئوری زیر دمای انتقال شیشه ای زنجیرهای پلیمری بسیار به هم نزدیک هستند و انرژی جنبشی و تحرک کمی دارند.با افزایش دما و عبور از دمای انتقال شیشه ای ،ناگهان تحرک زنجیرها افزایش شدیدی پیدا میکنند و شیب افزایش خطی انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند. همانگونه که در نمودار بالا دیده میشود،اگر یک ماده بلورین باشد،با افزایش دما مشاهده میشود که،آنتالپی (Enthalpy) و انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند،تا جایی که در یک دمای معین به طور ناگهانی این آنتالپی (Enthalpy)، افزایش خیلی شدیدی دارد و از حالت کریستالین به حالت مایع تبدیل می شود.

اما در رابطه با پلیمرها این پدیده مشاهده نمیشود. همانگونه که در نمودار مشاهده میشود،از یک حالت شیشه ای با افزایش دما،انرژی جنبشی افزایش پیدا میکند و در نهایت در یک نقطه ی خاص که همان دمای انتقال شیشه ای است،ناگهان شیب افزایش پیدا میکند و از حالت شیشه ای به یک حالت نرم تر و رابری تر،تبدیل میشود.

پس بر اساس تئوری سینتیکی نقطه ای که دارای افزایش ناگهانی آنتالپی هست،همان دمای انتقال شیشه ای نام دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری