خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته)

خواص مکانیکی پلیمرها (تاکتیسیته)

تاکتیسیته (Tacticity)

پارامتر مهمی که بر نظم و ساختار پلیمرها تاثیر گذار است و در ارتباط با پلیمرهایی که دارای گروههای جانبی هستند، مشاهده میشود تاکتیسیته (Tacticity) است.

این پارامتر به طبع تاثیری که بر روی نظم و تقارن دارد، بر روی خواص مکانیکی و خواص نهایی پلیمر بسیار تاثیر گذار است.

به نحوه ی آرایش گروههای جانبی در زنجیرهای پلیمر تاکتیسیته میگویند و معمولا هم به وسیله ی نوع کاتالیزور تعیین میشود.

توضیحات ابتدایی در ارتباط با تاکتیسیته:

تاکتیسیته

در ساختار ردیف اول در شکل بالا فرض کنید، گروه دایره های بزرگتر،گروه عاملی ما هستند. مثلا فرض کنید در پلی پروپیلن،دایره های کوچکتر،گروههای H هستند، دایره های مرکزی گروههای C هستندو دایره های بزرگتر گروهها ی جانبی ( CH3 ) هستند.اگر تمام گروهها ی جانبی در یک سمت زنجیر قرار بگیرند ،به این آرایش ،آرایش ایزو تاکتیک (isotactic) است.که تمامی گروههای جانبی در یک موقعیت فضایی نسبت به زنجیر اصلی یا همان (back bone) پلیمر قرار گرفته اند. منظور از back bone  زنجیر اصلی همان زنجیر کربنی است که وجود داردو هرچیزی غیر از آن به عنوان شاخه ی جانبی شناخته میشود.

ساختار بعدی ساختار، (syndiotactic) است که گروههای جانبی به صورت یک در میان ، در موقعیتهای مختلف نسبت به زنجیر اصلی قرار گرفته اند.پس اگر ما دو موقعیت مختلف را نسبت به زنجیر اصلی در نظر بگیریم، مثلا یک موقعیت در بالا و یک موقعیت در پایین، مشاهده میشود و این نظم تا انتهای زنجیر برقرار است.

البته پلیمری که صد درصد این ساختار را داشته باشد وجود ندارد و وقتی که اکثر زنجیرهای پلیمری به یک کدام از این آرایشها دربیاید ( isotactic , syndiotactic , atactic ) ما این اسمها را به آنها اطلاق میکنیم.

در دسته ی اتاکتیک (atactic) ردیف سوم در شکل بالا گروههای جانبی به صورت رندوم قرار گرفته اند و هیچ نظم خاصی ندارند. مشاهده میشود که دوگروه در پایین هستند، گروه بعدی بالا است و برعکس و هیچ نظم خاصی بین نحوه ی قرارگیری زنجیرها در موقعیتهای مختلف ندارد.

تاکتیسیته

برای درک بهتر مفهوم تاکتیسیته  پلی استایرن را مثال میزنیم. همانطور که دیده میشود در ساختار ایزوتاکتیک (isotactic)، گروه بنزنی پلی استایرن در سمت راست زنجیر قرار گرفته است. در اسختار سیندیو تاکتیک (syndiotactic) مشاهده میشود که تمام گروههای بنزنی به صورت یکی در میان کی در سمت راست و یکی در سمت چپ قرار گرفته اند ومنظور از سمت چپ و سمت راست،موقعیت های فضایی مختلف نسبت به زنجیر اصلی است که در موقعیت مختلف میتوانند قرار بگیرند.

در ساختار اتاکتیک هم (atactic) مشاهده میشود که نظم خاصی وجود ندارد ساختار رندوم است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری