تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (Glass transition temperature) (5)

تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (Glass transition temperature) (5)

تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (5)

تاثیر گروههای قطبی بر دمای انتقال شیشه ای

همانطور که میدانیم یکی از مهمترین پارمترها درخواص مکانیکی پلیمرها ساختار شیمایی آن هاست.ساختار شیمایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (Glass transition temperature) آن به عنوان یک پارامتر مکانیکی تاثیرگذار است.از جمله ی این پارمترهای تاثیر گذار بر دمای انتقال شیشه ای میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

انعطاف پذیری مولکولی

قطبیت

برهم کنش مولکولی

تقارن ساختاری

همانطور که در مقاله های قبل اشاره شد(1)(2)(3)(4) به هر اندازه طول زنجیر جانبی افزایش پیدا کندو انعطاف پذیری زنجیر جانبی بیشتر شود،دمای انتقال شیشه ای و به طبع آن استحکام مکانیکی کاهش پیدا میکند برعکس ،هر چقدر گروه جانبی حجیم تر شود و سختی بیشتری داشته باشد،باعث افزایش دمای انتقال شیشه ای و افزایش خواص مکانیکی میشود.:

همچنین در مقاله های قبلی(1)(2)(3)(4) به تاثیر زنجیر جانبی بر دمای انتقال شیشه ای و تاثیرانعطاف پذیری مولکولی بر دمای انتقال شیشه ای  اشاره شد.

در این مقاله به تاثیر گروههای قطبی بر دمای انتقال شیشه ای میپردازیم:

به هر اندازه که قطبیت گروههای اصلی و جانبی افزایش پیدا میکند،باعث میشود که انرژی چسبندگی بین زنجیرها افزایش پیدا کند و در نهایت تحرک زنجیرها کاهش پیدا میکند و به طبع آن باعث میشود که دمای بالاتری لازم باشد،برای ایجاد تحرکات زنجیر و در نهایت دمای انتقال شیشه ای هم افزایش پیدا میکند.

به عنوان مثال در PP مشاهده میش ود که دمای انتقال شیشه ای 10- درجه است (شکل بالا) اما وقتی که گروههای CH3 با کلر جایگزین میشود، دمای انتقال شیشه ای افزایش بسیار شدیدی را نشان میدهد،PVC)) و همچنین وقتی با گروه CN  جایگزین میشود،دمای انتقال شیشه ای یک افزایش حدود 110 درجه ای را به نسبت پلی پروپیلن PP) )  دارد.

برای مطالعه مقاله ( تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (1) ) لطفا کلیک کنید.

برای مطالعه مقاله ( تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (2) ) لطفا کلیک کنید.

برای مطالعه مقاله ( تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (3) ) لطفا کلیک کنید.

برای مطالعه مقاله ( تاثیر ساختار شیمیایی پلیمر بر دمای انتقال شیشه ای (4) ) لطفا کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NadPolymer

صنعت تولید رزین در ایران سابقه ای بالغ بر چند دهه دارد و وارد شدن به این بازارو رقابت با شرکتهای بزرگ و صاحب سبکِ این صنعت تنها در سایه رضایمندی مشتریان و تامین نیازه و خواسته ی آنها ممکن است. در حال حاضر شرکت ناد پلیمر با ظرفیت تولیدِ بالغ بر 20 هزارتن انواع رزین (10 هزارتن رزین پلی استر غیر اشباع ، 3 هزارتن رزول و 7 هزارتن انواع رزین اکرلیک) در سال در حال خدمت رسانی به صنعت مواد شیمیایی کشور است و در صورت نیاز شرکتهای تولیدی آماده ارائه انواع رزینهای سفارش نیز هست.

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای برزگر

مسئول فروش

آقای برزگر

خانم مظفری

مسئول فروش

خانم مظفری